Ви коли-небудь замислювалися, чому лікарі радять нам збалансовано харчуватись? Скажімо, ми любимо курку та макарони і терпіти не можемо броколі та петрушку. Тоді чому ми не можемо жити і бути здоровими, лише харчуючись куркою та макаронами? Причина в тому, що будівельні «блоки» для вироблення енергії в організмі надходять з різних продуктів харчування. А запускають процес вироблення енергії «посередники», якими є вітаміни групи В. Без повноцінного забезпечення цими вітамінами в організмі порушуються різні ланки обміну речовин, послаблюються захисні сили і створюються умови для розвитку хвороб.

Який зв’язок між вітамінами групи В та енергією?

Вітаміни групи B самі по собі не дають енергію, але вони необхідні клітинам для перетворення їжі в енергію і використання її організмом (у вигляді молекул АТФ). Процес утворення енергії — це ланцюжок хімічних реакцій, в яких вітаміни групи В є «активаторами» (коферментами) спеціальних білків (ферментів), без яких не відбувається жодна реакція.

Енергія потрібна не лише для руху, фізичної активності, але і для травлення, всмоктування і засвоєння поживних речовин, циркуляції крові, дихання, роботи мозку, тобто нормальної життєдіяльності. Ці процеси потребують достатнього забезпечення вітамінами групи В.

Незважаючи на потреби всього організму, першою при дефіциті вітамінів групи В страждає нервова система, оскільки вуглеводи (глюкоза) є головним джерелом енергії для мозку. Доставку глюкози здійснюють ферменти, які активуються вітамінами групи В. Тому навіть незначний дефіцит цих вітамінів виявляється слабкістю, запамороченням, порушенням пам'яті, депресією.

Група В-вітамінів включає 8 вітамінів, які часто містяться в одних і тих самих харчових продуктах, але на хімічному та функціональному рівнях вони різні і тому необхідні в комплексі. Лише діючи спільно, вітаміни групи В підтримують нормальне виділення енергії в процесі обміну речовин та допомагають долати втому.

 

Чому така увага до вітамінів групи B?

Вітаміни В групи в організмі людини не виробляються, тому щодня повинні надходити з їжею. На відміну від жиророзчинних вітамінів (А, Д, Е, К), вітаміни групи В організм не здатний накопичувати (за винятком незначної кількості вітаміну В12), їх надлишок виводиться із сечею. Тому  потреба у цих «енергетичних» вітамінах є постійною, а при певних станах вона може зростати в десятки разів (стреси, захворювання).

 

Дефіцит В-вітамінів: причина та наслідки

Сучасна пересічна людина мало вживає свіжих, натуральних та різноманітних продуктів, надаючи перевагу промислово переробленим — солодощам, білому хлібу, ковбасним виробам, смаженій їжі. Таке харчування не лише вкрай збіднене вітамінами В групи, але і веде до руйнування деяких із них (наприклад, вітаміну В1 при вживанні солодощів). А у поєднанні з малорухливим способом життя, хронічним стресом, ще більше порушується обмін речовин, виникають «поломки» на генетичному рівні, організм зношується та прискорено старіє.

 

Як розпізнати дефіцит вітамінів групи В?

Прояви недостачі вітамінів групи В можуть бути різними. Якщо гіповітаміноз стосується декількох вітамінів одночасно, то  симптоми досить розмиті і тривалий час залишаються непоміченими. Це втомлюваність, слабкість, погіршення пам'яті, завмирання в області серця. Але часто такі прояви ігнорують. При комплексному В-гіповітамінозі людей турбують поколювання й оніміння пальців рук та ніг, відчуття «повзання мурашок», дратівливість, депресія, порушення сну, розлад статевої функції. Ці симптоми настільки поширені, що чимало людей навіть сприймають їх, як норму.

 

Прояви дефіциту окремих вітамінів.

Незважаючи на те, що вітаміни В-групи діють спільно, все ж можна виділити симптоми дефіциту, найбільш характерні для окремих вітамінів.

B1 (тіамін): головні болі, втома, запори, схильність до набряків, мінливий настрій.

В2 (рибофлавін): себорейний дерматит носогубного трикутника, вертикальні тріщинки на губах, «географічний» язик.

B3 (ніацин): сухість і блідість губ, обкладеність язика, гіперкератоз, гіперпігментація шкіри, атеросклероз.

B6 (піридоксин): «заїди» в кутиках рота, себорейний дерматит шкіри обличчя та голови, безсоння, анемія.

B7 (біотин): втома, лущення шкіри в носо-губному трикутнику, випадіння волосся, високий холестерин.

В9 (фолат): погане загоєння ран, слибкий імунітет, схильність до інфекцій, підвищена температура тіла.

В12 (цианокобаламін): «мурашки» по тілу, низька кислотність шлункового соку, слабкість.

 

Кому потрібні вітаміни групи В?

Всім людям, але в першу чергу тим, хто щодня має емоційні та інформаційні навантаження, ненормований робочий графік; часті переїзди та перельоти; дотримується низькокалорійної дієти та одноманітно харчується; займається спортом, зловживає солодощами, має хронічні захворювання органів шлунково-кишкового тракту, переніс гострі та інфекційні захворювання; жінкам під час використання гормональних контрацептивів, людям похилого віку.

 

Для кого створений NUTRILITE Вітамін B Плюс?

Для дорослих, які живуть активним насиченим життям, дбають про своє здоров’я і для яких оптимальним є одноразовий прийом дієтичних добавок.

 

NUTRILITE Вітамін B Плюс – це дієтична добавка на основі натуральної спіруліни (синьо -зеленої водорості), що містить високу концентрацію усіх восьми незамінних вітамінів групи B. Таблетка має двошарову будову «подвійної дії» для поступового вивільнення вітамінів. Спочатку вивільняються два вітаміни — В12 і В2, потім ще шість – повільно і поступово, упродовж восьми годин, сприяючи нормальному максимальному засвоєнню, виділенню енергії та допомагаючи долати втому. Дана технологія «подвійної дії» вивільнення вітамінів групи В сприяє необхідній концентрації вітамінів у крові, їх ефективному засвоєнню та мінімізує втрати поживних речовин.

Світло-зелений шар – це шар пролонгованого вивільнення, який містить шість вітамінів B, що вивільняються впродовж 8 годин.

Темно-зелений шар – це шар миттєвого вивільнення, який повністю вивільняє два вітаміни B протягом першої години після вживання. Таким чином усі вісім незамінних вітамінів потрапляють в організм в оптимальний час, що сприяє їх максимальному засвоєнню.

 

Дія на організм

Сприяє зменшенню втоми та почуття виснаженості завдяки таким вітамінам групи B, як ніацин (B3), рибофлавін (B2), піридоксин (B6), кобаламін (B12), фолієва кислота (B9) та  пантотенова кислота (B5).

Нормальне виділення енергії в процесі метаболізму забезпечують:

тіамін (B1), рибофлавін (B2), ніацин (B3), пантотенова кислота (B5),  піридоксин (B6), кобаламін (B7) та біотин (B12).

 

Основні рослинні складники NUTRILITE™ Вітамін B Плюс

Спіруліна, синьо-зелена мікроводорость, багата поживними речовинами та фітонутрієнтами. Спіруліну вирощують і збирають на водяних фермах, сертифікованих NUTRICERT™

Не містить глютену (клейковини зернових), фруктози, штучних ароматизаторів, штучних барвників, консервантів чи будь-яких штучних підсолоджувачів. Однак, його формула містить невелику кількість лактози (70 мг на одну таблетку).

 

Переваги NUTRILITE™ Вітамін B Плюс

Одна таблетка в день забезпечує 100% РДНС (рекомендованої денної норми споживання) усіх восьми незамінних вітамінів групи B. Вживайте по одній таблетці на день, незалежно від прийомів їжі. Легко ковтається завдяки видовженій формі таблеток. Зручна – немає потреби вживати кілька таблеток впродовж дня.

Життя, наповнене енергією, робить світ для нас і навколо нас яскравим і відкриває нові можливості. Важливо вміти правильно використовувати різні джерела енергії, а здорове харчування є одним із таких джерел.

«Наш світ занурений в величезний океан енергії, ми летимо в нескінченному просторі з незбагненною швидкістю. Все навколо обертається, рухається - все енергія. Перед нами грандіозне завдання - знайти способи видобутку цієї енергії. Тоді, витягуючи її з цього невичерпного джерела, людство буде просуватися вперед гігантськими кроками». Ці слова належать Ніколі Тесла, одному з найвидатніших вчених та винахідників світу. 

Оксана Скиталінська,
лікар-дієтолог, 
віце-президент Асоціації дієтологів України
Експерт NUTRILITE™