Він сконцентрований у кожній клітині нашого тіла, без нього підшлункова залоза не виробляє гормон інсулін, слабне імунітет, старіє шкіра і весь організм. Мова йде про цинк – другий, після заліза, найпоширеніший за вмістом, мінерал нашого тіла. Цинк не накопичується в організмі, а тому його необхідно регулярно отримувати разом з їжею. Його дефіцит може стати причиною серйозних фізіологічних порушень.

Організм потребує цинк щодня
Вміст цинку в нашому організмі дуже малий, всього 1,5 г у жінок та 2,5 г у чоловіків, і знаходиться він майже весь всередині клітин, які його постійно використовують. Цинк активує ферменти, які запускають синтез багатьох інших білків, утворення та ріст клітин. Спеціального «депо» для зберігання цинку в організмі немає, тому як тільки його в нашому раціоні стає мало, відразу розвиваються симптоми дефіциту. Ми втрачаємо цинк щодня при перетравленні їжі, з потом, ростом волосся, злущуванням шкіри.

Як проявляється дефіцит цинку
Нестача цинку може зменшити відчуття смаку та запаху, стати причиною розшарування нігтів, появи на них білих плям, захворювань простати, безпліддя, підвищення рівня холестерину, погіршення нічного зору, схильності до інфекцій, застуди та грипу, захворювань шкіри, анемій, повільного загоєння ран.

Причини дефіциту
Можливі при інтенсивних заняттях спортом, вагітності, веганстві та при хронічних запальних захворюваннях кишківника.
Суттєві втрати цинку виникають при низькокалорійних дієтах з дефіцитом білка, постійному вживанні бездріжджового хліба (в дріжджовому хлібі фітин руйнується дріжджами), голодуванні, кишкових інфекціях, стресових ситуаціях, пов’язаних із травмами, опіками, при запальних захворюваннях кишківника, коли цинк повноцінно не засвоюється, при підвищеному рівні цукру в крові та захворюваннях печінки.

Що робить цинк в організмі людини
Варто наголосити, що достатній вміст цинку в раціоні — необхідна умова здоров’я та хорошого самопочуття.
Цинк сприяє утворенню нових клітин, відновленню тканин. При дефіциті цинку організм погано росте, ушкоджені тканини погано загоюються. Особливо важливий цинк при станах, при яких порушується живлення тканин, наприклад, при цукровому діабеті, запаленнях слизових оболонок та шкіри.

Активує понад 200 ферментів, які необхідні для перетравлення та засвоєння їжі (білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінералів).

Стабілізує структуру ДНК і РНК, молекул, на яких «зберігається» вся генетична інформація про організм, тобто робить їх менш вразливими до ушкоджень та поломок, зменшує ризики мутацій і необхідний для роботи багатьох генів.

Входить до складу найпотужнішого фермента-антиоксиданта супероксиддисмутази, який виробляється в печінці і необхідний для очищення організму від токсинів (детоксикація).

Допомагає синтезувати білок колаген, який забезпечує пружність шкіри, покращує стан суглобів, зв’язок, зменшує ризик травм при фізичних навантаженнях, сприяє меншій ранковій скутості.

Необхідний для синтезу гормону інсуліну підшлунковою залозою та переносу глюкози у всі клітини тіла, допомагає захистити кровоносні судини та нервові волокна від пошкоджень.

У чоловіків потрібний для синтезу гормону тестостерону і роботи статевих залоз. При дефіциті розвиваються статева слабкість та безпліддя.

У жінок сприяє нормальній циркуляції жіночих гормонів естрогенів, зменшує імовірність порушення функції яєчників, менструального циклу і безпліддя.

Спільно з вітамінами А та С запобігає розвитку імунодефіцитів, сприяє нормальній імунній відповіді організму на інфекції, підвищує стійкість до стресів та інфекційних захворювань.

Покращує нашу здатність відчувати запах та смак.

Пригнічує запальні процеси в організмі, особливо важливий для людей похилого віку, в яких є підвищена потреба в цинку.

Відіграє важливу роль у здоров’ї мікрофлори кишківника. Відомо, що стан мікрофлори відображається на роботі всього організму. Цинк прискорює регенерацію слизової оболонки кишківника та сприяє зменшенню її проникності для токсинів, знижує рівень запалення.

Зменшує схильність до алергій та аутоімунних порушень, ефективний при сезонних алергічних ринітах, сприяє полегшенню дихання.

Має нейропротекторні властивості, тобто захищає клітини нервової системи від різних ушкоджень, покращує когнітивні функції (пам’ять, концентрацію уваги), знижує ризик нейродегенеративних порушень, сприяє позитивному настрою. Це відбувається, зокрема, і за рахунок збільшення вмісту особливо цінного білка — нейротрофічного фактору росту (BDNF).

Покращує якість сну та сприяє збільшенню тривалості сну, відчуттю бадьорості після сну.

Допомагає шкірі бути здоровою, зменшує прояви запалень (вугрі, дерматити, псоріаз), сприяє очищенню шкіри, набутті рівного кольору (при гіперпігментації). Захищає від шкідливого впливу сонячних променів, які є однієї основних причин старіння і серйозних ушкоджень шкіри.  Сприяє покращенню стану волосся, як за рахунок протизапальної, так і протимікробної дії.

Може збільшити щільність і міцність кісток за рахунок підвищення утворення кісткової тканини і запобігання її втраті.

Дієтична добавка  AMWAY Цинк у пакетиках-стіках — це оптимальний спосіб поновлювати щоденний запас цинку. Враховуючи, що з продуктів харчування цей мінерал засвоюється приблизно на 20-30% і організм не здатен зберігати його надлишок, дуже важливо споживати його щоденно.
Особливо це важливо під час підвищеної потреби в цинку (стреси, переїзди, втома, зміна кліматичного поясу, період застудних захворювань, перебування на сонці, відмова від м’яса, морепродуктів, печінки, веганство і т.п.).
Склад: в 1 стіку (1,5 г) міститься 31,4 мг цитрату цинку, форми, в якій він легко засвоюється. Денна норма: один стік.

У нас одне тіло, яке потребує щоденного піклування. І саме їжа, правильно збалансована, з достатньою кількістю нутрієнтів, відіграє величезну роль не лише у збереженні здоров’я, але і для здорового довголіття.

Оксана Скиталінська,
лікар-дієтолог, 
віце-президент Асоціації дієтологів України
Експерт NUTRILITE™