Вітаміни групи В допомагають долати стрес

У сучасному світі немає людини, яка б не відчувала на собі дії щоденного стресу. Інформаційні та емоційні навантаження, особливо якщо вони значні та тривалі, не проходять безслідно для організму. Суттєве значення для протидії стресу є достатня забезпеченість організму вітамінами групи В.

Стрес «хороший» і «поганий»

Слово «стрес» походить від англійського «stress», що означає велике навантаження і, за визначенням науковців, є реакцією організму на дію зовнішніх або внутрішніх факторів. Якщо дія стресора незначна і нетривала, такий стрес вважається корисним, бо посилює адаптацію організму і здатність виживати (його називають еустресом). Якщо ж стрес тривалий, хронічний, він виснажує захисні сили організму, що призводить до розладу в роботі органів та систем та спричинює розвиток різноманітних захворювань (його називають дистресом).

 

Як стрес змінює наше життя

Під час стресу відбувається мобілізація резервів здоров’я організму, що виявляється у виробленні «гормонів стресу», зокрема, адреналіну, посиленні частоти скорочень серця, розширенні зіниць та приливу крові до м’язів. Протягом еволюції ця здатність організму до миттєвої мобілізації сил була потрібна нашим предкам для того, щоб мати достатньо сил для бігу, боротьби та виживання. Але для сучасної людини, яка вкрай мало рухається і якій не загрожує життєва небезпека, не потрібно втікати чи фізично боротись за виживання, така реакція на тривалий стрес має погані наслідки.

Постійне відчуття втоми, сон, який не приносить бадьорості, емоційна нестабільність — це лише початкові ознаки хронічного стресу.

Стресова ситуація може виявлятися у зниженні температури кистей рук і ступнів, порушенні травлення, болях у потилиці або спині, виразках у шлунково-кишковому тракті, нудоті, проносі або запорах, задишці, сильному серцебитті, м’язових спазмах і захворюваннях шкіри (прищі, псоріаз тощо).

Клінічні дослідження показали, що стрес може підвищувати рівень холестерину в крові людини, що в свою чергу збільшує ризик серцево-судинних захворювань. Так, спостерігаючи за роботою бухгалтерів, вчені виявили, що в періоди дуже інтенсивної роботи рівень холестерину у крові у них зростав на 20% (American Heart Association, 1958).

Інші дослідження свідчать про те, що для людей, які перебувають у стресовій ситуації, характерний знижений рівень в крові певних імунних клітин, які захищають організм у боротьбі з інфекцією (Psychological Stress and the Human Immune System: A Meta-Analytic Study of 30 Years of Inquiry, American Psychological Association, Psychological Bulletin, 2004).

Суттєве значення для протидії стресу має достатня забезпеченість організму вітамінами групи В. Їх тривалий дефіцит прискорює виснаження адаптаційних резервів організму.

 

Симптоми дефіциту вітамінів групи В, які варто знати:

Незважаючи на те, що вітаміни групи В необхідні для роботи всього організму, першою при їх дефіциті страждає нервова система.

Прояви недостачі вітамінів групи В можуть бути різними. Як правило, перші симптоми досить розмиті і можуть довго залишатися непоміченими. Серед них — швидка втомлюваність, слабкість, погіршення пам'яті, дискомфорт в області серця (поколювання, завмирання).

Зазвичай на цьому етапі мало хто звертає увагу на такі прояви. Слідом за ними виникають неврологічні порушення: поколювання й оніміння пальців ніг і рук, відчуття «повзання мурашок» по шкірі, дратівливість, відчуття страху, депресія, порушення сну, розлад статевої функції.

У важких випадках можливий розвиток полінейропатії (ураження багатьох нервів), поява фурункулів або вугрів.

 

Стрес і вітаміни групи В

Вітаміни групи В належать до водорозчинних вітамінів, які не накопичуються в організмі і тому мають щодня надходити в організм із їжею. Оскільки у продуктах харчування вітаміни групи В часто перебувають у комплексі, то ознаки недостачі вітамінів зазвичай спостерігаються одночасно.

 • Вітамін В1 (тіамін) забезпечує мозок енергією, нормалізує діяльність нервової, серцево-судинної, травної та ендокринної систем; підвищує опірність організму до інфекцій та стресів.
 • В2 (рибофлавін) — один із ключових вітамінів; покращує стан нервової системи, шкіри, стимулює кровотворення; потрібний для роботи мозку, серця, печінки та нирок; посилює здатність печінки до детоксикації організму.
 • Вітамін РР (нікотинова кислота) — розширює дрібні периферійні судини, поліпшує кровообіг у шкірі та підшкірних тканинах; необхідний для відновлення чутливості шкіри, зниження роздратованості та депресії.
 • Вітамін В5 (пантотенова кислота) — захищає нервову систему від запальних процесів (невралгій, поліневритів) та запалень шкіри і слизових.
 • В6 (піридоксин) забезпечує обмін речовин і енергії в нервовій системі, потрібний для вироблення нейромедіаторів (речовин, за допомогою яких передаються сигнали між нервовими клітинами).
 • Вітамін В9 (фолієва кислота) — необхідний для нормального кровотворення, процесів росту та розвитку, обміну холестерину, профілактики інсультів та інфарктів, нейродегенеративних захворювань.
 • В12 (ціанокобаламін) потрібний для утворення мієлінових оболонок нервів, які забезпечують швидкість передачі нервового імпульсу та відновлення пошкоджених нервів при травмах.

 

Потреба у вітамінах групи В зростає залежно від видів стресу:

 • емоційні навантаження та посилене навчання;
 • низькокалорійні дієти та одноманітне харчування;
 • куріння та зловживання алкоголем;
 • ненормований робочий графік;
 • надмірне споживання солодощів;
 • робота в нічний час;
 • часті переїзди та перельоти;
 • заняття спортом;
 • гострі та інфекційні захворювання;
 • захворювання органів шлунково-кишкового тракту.

 

Підвищений вміст вітамінів групи В у раціоні потрібний жінкам під час вагітності та в період лактації і за умови використання гормональних контрацептивів. Особливі потреби у вітамінах групи В виникають також у людей похилого віку.

 

Щоб захистити себе від дефіциту вітамінів групи В:

 • вживайте щодня каші, зерновий хліб, горіхи, молочнокислі продукти;
 • виключіть цукор із раціону — він руйнує вітаміни групи В;
 • не зловживайте алкоголем і не куріть;
 • регулярно займайтеся фізичними вправами, це зміцнює захисні сили організму;
 • висипайтеся;
 • ліквідуйте будь-яку хронічну інфекцію (карієс, тонзиліт, гайморит);
 • додатково приймайте комплекс вітамінів групи В, який заповнить можливі «прогалини» цих вітамінів у раціоні.

 

Комплекс В NUTRILITE — це збалансована формула, що складається з 7 основних вітамінів групи В, шість із яких одержані переважно з природних джерел.

Торгова марка NUTRILITE створила ексклюзивну формулу, що забезпечує вітаміни групи В, отримані в результаті процесу природної ферментації дріжджів, які є джерелом найбільшої кількості вітамінів групи В.

Цей продукт містить натуральні дріжджі та лактозу, проте в ньому немає складників тваринного походження. Тому ця дієтична добавка підходить для вегетаріанців.

Всім відомо, що набагато простіше попередити захворювання, ніж лікувати його. Вітаміни групи В є надійним супутником гармонійного життя.

Оксана Скиталінська,
лікар-дієтолог, 
віце-президент Асоціації дієтологів України
Експерт NUTRILITE™