Повноцінне харчування у дитячому віці – фундамент міцного здоров’я у доро-слому. Особливе значення для дитячого організму мають вітаміни.

Що таке вітаміни?
Це незамінні речовини, які необхідні людині для належного обміну речовин, росту, підтримання кровотворення, діяльності нервової, серцево-судинної, травної систем, підтримання зору, імунітету та гарного вигляду шкіри. Майже всі вітаміни не синтезуються у достатній кількості і повинні надходити в організм з їжею. Враховую-чи, що вміст вітамінів у харчових продуктах значно нижчий, ніж білків, жирів та вуг-леводів, потрібен постійний контроль за достатнім вмістом кожного з вітамінів у що-денному раціоні дітей та підлітків.

Вітаміни, розчинні у воді (водорозчинні): вітаміни групи В і вітамін С. В ор-ганізмі не накопичуються, надлишок виводиться із сечею. Мають щодня надходити з їжею.

Розчинні у жирах (жиророзчинні): А, Д, Е, К. Частково зберігаються в органі-змі і необхідні у мінімальних кількостях.

Прихований вітамінний голод
Життя дітей та підлітків наповнене стресами, інформаційними навантажен-нями, незбалансованим харчуванням, дефіцитом часу та неповноцінним відпочин-ком. Спричиняють це часті застуди, хронічні захворювання, серед яких переважають хвороби органів дихання та травлення.

«Прихований вітамінний голод» у переважної більшості сучасних дітей та під-літків спостерігається не лише навесні, але і в літньо-осінній період, тобто є постій-ним, навіть у практично здорових дітей. Ситуація покращується влітку та восени. Це, перш за все, стосується лише вітаміну С та фолієвої кислоти.

Згідно результатів досліджень 50 % дітей у віці від 1 до 5 років і 70 % у віці від 6 до 11 років живуть у стані Д-вітамінного дефіциту (Second National Report on Bio-chemical Indicators of Diet and Nutrition, CDC, 2012).

Вітамінний голод можливий при одночасному дефіциті декількох вітамінів, навіть у здорових дітей. Не виявляючись чітко клінічно, прихований дефіцит змен-шує запаси здоров’я і його можливості до адаптації при підвищених психо-емоційних та фізичних навантаженнях (журнал Clinics in Dermatology, 2010).

Часто дефіцит вітамінів проявляється на початку навчання, коли організм ди-тини чи підлітка адаптується до нового режиму, а також під час екзаменів, спортив-них змагань та при інших стресових ситуаціях.

Тривалі гіповітамінози порушують ріст дитини, її розвиток, знижують здатність організму протистояти інфекціям та стресам. Діти ростуть ослабленими, роздрато-ваними, страждають від головних болей, сухості шкіри, кровоточивості ясен, хворі-ють (журнал «Pediatric clinics of North America», №56, 2009).

Особливо небезпечний для дітей дефіцит 5 вітамінів
Критичне значення мають вітаміни С, Д, Е, А, групи В, зокрема В1, В2, В3, В9.

Роль вітамінів для здоров’я дітей
Вітамін А (ретинол), антиінфекційний вітамін. Здоров’я шкіри, зубів, кіс-ток, очей; нормальне статеве дозрівання у підлітків; опір організму вірусним інфекці-ям, токсинам, а також - один із факторів, що знижує ризик виникнення злоякісних пу-хлин. Може утворюватися із каротиноїдів (бета-каротину). Дефіцит веде до су-хості шкіри, фурункульозу, схильності до ринітів, ларингітів, пневмоній, запалень ор-ганів травлення та сечовивідних шляхів, кон’юнктивітів, інфекцій.

Вітамін Е (токоферол). Здоров’я слизових оболонок, органів травлення, дихальних шляхів, м’язової сили.

Вітамін Д (холекальциферол), антирахітичний. Допомагає засвоєнню кальцію та фосфору, міцності кісток та зубів. Влітку утворюється в шкірі на сонці, а в осінньо-зимовий період у більшості дітей розвивається дефіцит, який веде до пору-шення формування хребта та кісток (сколіоз, викривлення кісток).

Вітамін В1 (тіамін), антиневритичний вітамін. Здоров’я нервової систе-ми, серця, м’язів, органів травлення. При дефіциті може виявлятися тахікардія, по-нижений тиск крові, головні болі, безсоння, неспокій, зниження апетиту, нудота, по-рушення стулу. Часто є наслідком запальних захворювань кишечника, коли порушу-ється всмоктування при зловживанні солодощами.

Вітамін В2 (рибофлавін), вітамін росту. Здоров’я шкіри та слизових. При дефіциті розвиваються стоматити, тріщинки губ, кутків рота, лущення шкіри на кри-лах носа, вух, себорейний дерматит, розширення судин на кон’юнктиві очей, сльозо-точивість і загальна слабкість.

Вітамін В3 (ніацин), антипелагричний. Утворення енергії, належна робота шлунка, кишечника. При дефіциті виникають дерматози, проноси.

Вітамін В5 (пантотенова кислота) антидерматитний. Стійкість до ін-фекцій, алергій, аутоімунних захворювань.

Вітамін В6 (піридоксин), антистресовий. Висока потреба при фізичних навантаженнях, заняттях спортом, кишкових інфекціях, порушеннях роботи печінки.

Вітамін В9 (фолієва кислота). Важлива для розвитку мозку, кровотворення. При дефіциті — кровоточивість слизової рота, запалення язика, шлунка, кишечника, проноси. Одна з причин недостатності — швидке руйнування вітаміну (транспорту-вання продуктів).

Вітамін В12 (ціанокобаламін), антианемічний. Нормальне кровотворення і робота нервової системи. Гіповітаміноз часто буває у дітей з целіакією. При дефіциті — запалення нервів, псоріаз, нейродерміти.

Вітамін Н (біотин), антисеборейний. Здоров’я нервової системи, кістково-го мозку, шкіри, волосся, нігтів, потових залоз.

Вітамін С (аскорбінова кислота). Участь в утворенні білка колагену, роботі імунної системи, засвоєнні заліза та фолієвої кислоти. Дефіцит спричинює сколіоз, часті й тривалі застуди, залізодефіцитні анемії, псування зубів, запалення ясен.

Як запобігти дефіциту вітамінів у дітей?
Особливості побуту і харчування дітей у сучасних умовах не дають змоги пов-ністю задовольнити їх потреби лише за рахунок харчування. Адже навіть збалансо-ваний та різноманітний раціон, який включає натуральні продукти, недостатній по більшості вітамінів до 20-30% (журнали «Вопросы детской диетологии», т. 9, №4, 2011 та «Annals of nutrition and metabolism», т. 28, №1,1984). Причиною є дефіцит окремих вітамінів (Д, каротиноїдів, С) у стандартних продуктах, втрата їхньої актив-ності в процесі готування, тривале зберіганням продуктів і готових страв. Крім того, для більшості дітей відсутня можливість споживати багато свіжих фруктів, овочів та ягід. Тому сучасним підходом вважається доповнення раціону полівітамінними діє-тичними добавками. Їх прийом рекомендовано проводити протягом всього року.

NUTRILITE™ Мультивітамін, жувальні таблетки
Збалансована полівітамінна мультимінеральна дієтична добавка у формі жу-вальних таблеток зі смаком апельсина. Містить необхідні вітаміни, мінерали, бета-каротин та концентрат тропічних фруктів (вишня ацерола, маракуйя, ананас, кеш’ю, гуава), багатих фітонутрієнтами. Рекомендовано вживати дітям від 7 років по 1 таб-летці під час їжі.

Особливо рекомендована дітям та підліткам, які:

  • не харчуються регулярно і збалансовано, без достатньої кількості свіжих продуктів, цільних круп;
  • вибагливі до їжі або не їдять достатньо;
  • мають хронічні захворювання, такі, як астма або захворювання органів тра-влення та, якщо приймають ліки;
  • гіперактивні діти та ті, які займаються спортом;
  • їдять багато їжі з фаст-фуду і оброблених продуктів;
  • є вегетаріанцями або з білків вживають лише молочні продукти;
  • п’ють газовані напої, що вимивають вітаміни і мінерали з організму;
  • часто хворіють дитячими інфекціями, респіраторними захворюваннями;
  • отримували лікування препаратами на основі парацетамолу, саліцилатів, антибіотиків і сульфаніламідів.

Для повноцінного розвитку дитини важливо годувати її збалансованою, різно-манітною, свіжою та правильно приготованою їжею, збагаченою необхідними вітамі-нами та мінералами.

Батьки живуть щастям своїх дітей і в наших силах допомогти їм стати здоро-вими та щасливими!

Оксана Скиталінська,
лікар-дієтолог, 
віце-президент Асоціації дієтологів України
Експерт NUTRILITE™