Що таке вітаміни?
Це незамінні речовини, які необхідні людині для належного обміну речовин, росту, підтримання кровотворення, діяльності нервової, серцево-судинної, травної систем, підтримання зору, імунітету та гарного вигляду шкіри. Майже всі вітаміни не синтезуються у достатній кількості і повинні надходити в організм з їжею. Враховуючи, що вміст вітамінів у харчових продуктах значно нижчий, ніж білків, жирів та вуглеводів, потрібен постійний контроль за достатнім вмістом кожного з вітамінів у щоденному раціоні дітей та підлітків.

Вітаміни, розчинні у воді (водорозчинні): вітаміни групи В і вітамін С. В організмі не накопичуються, надлишок виводиться із сечею. Мають щодня надходити з їжею.

Розчинні у жирах (жиророзчинні): А, Д, Е, К. Частково зберігаються в організмі і необхідні у мінімальних кількостях.

Прихований вітамінний голод
Життя дітей та підлітків наповнене стресами, інформаційними навантаженнями, незбалансованим харчуванням, дефіцитом часу та неповноцінним відпочинком. Спричиняють це часті застуди, хронічні захворювання, серед яких переважають хвороби органів дихання та травлення.

«Прихований вітамінний голод» у переважної більшості сучасних дітей та підлітків спостерігається не лише навесні, але і в літньо-осінній період, тобто є постійним, навіть у практично здорових дітей. Ситуація покращується влітку та восени. Це, перш за все, стосується лише вітаміну С та фолієвої кислоти.

Згідно результатів досліджень 50 % дітей у віці від 1 до 5 років і 70 % у віці від 6 до 11 років живуть у стані Д-вітамінного дефіциту (Second National Report on Biochemical Indicators of Diet and Nutrition, CDC, 2012).

Вітамінний голод можливий при одночасному дефіциті декількох вітамінів, навіть у здорових дітей. Не виявляючись чітко клінічно, прихований дефіцит зменшує запаси здоров’я і його можливості до адаптації при підвищених психо-емоційних та фізичних навантаженнях (журнал Clinics in Dermatology, 2010).

Часто дефіцит вітамінів проявляється на початку навчання, коли організм дитини чи підлітка адаптується до нового режиму, а також під час екзаменів, спортивних змагань та при інших стресових ситуаціях.

Тривалі гіповітамінози порушують ріст дитини, її розвиток, знижують здатність організму протистояти інфекціям та стресам. Діти ростуть ослабленими, роздратованими, страждають від головних болей, сухості шкіри, кровоточивості ясен, хворіють (журнал «Pediatric clinics of North America», №56, 2009).

Особливо небезпечний для дітей дефіцит 5 вітамінів
Критичне значення мають вітаміни С, Д, Е, А, групи В, зокрема В1, В2, В3, В9.

Роль вітамінів для здоров’я дітей
Вітамін А (ретинол), антиінфекційний вітамін. Здоров’я шкіри, зубів, кісток, очей; нормальне статеве дозрівання у підлітків; опір організму вірусним інфекціям, токсинам, а також – один із факторів, що знижує ризик виникнення злоякісних пухлин. Може утворюватися із каротиноїдів (бета-каротину). Дефіцит веде до сухості шкіри, фурункульозу, схильності до ринітів, ларингітів, пневмоній, запалень органів травлення та сечовивідних шляхів, кон’юнктивітів, інфекцій.

Вітамін Е (токоферол). Здоров’я слизових оболонок, органів травлення, дихальних шляхів, м’язової сили.

Вітамін Д (холекальциферол), антирахітичний. Допомагає засвоєнню кальцію та фосфору, міцності кісток та зубів. Влітку утворюється в шкірі на сонці, а в осінньозимовий період у більшості дітей розвивається дефіцит, який веде до порушення формування хребта та кісток (сколіоз, викривлення кісток).

Вітамін В1 (тіамін), антиневритичний вітамін. Здоров’я нервової системи, серця, м’язів, органів травлення. При дефіциті може виявлятися тахікардія, понижений тиск крові, головні болі, безсоння, неспокій, зниження апетиту, нудота, порушення стулу. Часто є наслідком запальних захворювань кишечника, коли порушується всмоктування при зловживанні солодощами.

Вітамін В2 (рибофлавін), вітамін росту. Здоров’я шкіри та слизових. При дефіциті розвиваються стоматити, тріщинки губ, кутків рота, лущення шкіри на крилах носа, вух, себорейний дерматит, розширення судин на кон’юнктиві очей, сльозоточивість і загальна слабкість.

Вітамін В3 (ніацин), антипелагричний. Утворення енергії, належна робота шлунка, кишечника. При дефіциті виникають дерматози, проноси.

Вітамін В5 (пантотенова кислота) антидерматитний. Стійкість до інфекцій, алергій, аутоімунних захворювань.

Вітамін В6 (піридоксин), антистресовий. Висока потреба при фізичних навантаженнях, заняттях спортом, кишкових інфекціях, порушеннях роботи печінки.

Вітамін В9 (фолієва кислота). Важлива для розвитку мозку, кровотворення. При дефіциті – кровоточивість слизової рота, запалення язика, шлунка, кишечника, проноси. Одна з причин недостатності – швидке руйнування вітаміну (транспортування продуктів).

Вітамін В12 (ціанокобаламін), антианемічний. Нормальне кровотворення і робота нервової системи. Гіповітаміноз часто буває у дітей з целіакією. При дефіциті – запалення нервів, псоріаз, нейродерміти.

Вітамін Н (біотин), антисеборейний. Здоров’я нервової системи, кісткового мозку, шкіри, волосся, нігтів, потових залоз.

Вітамін С (аскорбінова кислота). Участь в утворенні білка колагену, роботі імунної системи, засвоєнні заліза та фолієвої кислоти. Дефіцит спричинює сколіоз, часті й тривалі застуди, залізодефіцитні анемії, псування зубів, запалення ясен.

Як запобігти дефіциту вітамінів у дітей?
Особливості побуту і харчування дітей у сучасних умовах не дають змоги повністю задовольнити їх потреби лише за рахунок харчування. Адже навіть збалансований та різноманітний раціон, який включає натуральні продукти, недостатній по більшості вітамінів до 20-30% (журнали «Вопросы детской диетологии», т. 9, №4, 2011 та «Annals of nutrition and metabolism», т. 28, №1,1984). Причиною є дефіцит окремих вітамінів (Д, каротиноїдів, С) у стандартних продуктах, втрата їхньої активності в процесі готування, тривале зберіганням продуктів і готових страв. Крім того, для більшості дітей відсутня можливість споживати багато свіжих фруктів, овочів та ягід. Тому сучасним підходом вважається доповнення раціону полівітамінними дієтичними добавками. Їх прийом рекомендовано проводити протягом всього року.

NUTRILITE™ Мультивітамін, жувальні таблетки
Збалансована полівітамінна мультимінеральна дієтична добавка у формі жувальних таблеток зі смаком апельсина. Містить необхідні вітаміни, мінерали, бета-каротин та концентрат тропічних фруктів (вишня ацерола, маракуйя, ананас, кеш’ю, гуава), багатих фітонутрієнтами. Рекомендовано вживати дітям від 7 років по 1 таблетці під час їжі.

Особливо рекомендована дітям та підліткам, які:

  • не харчуються регулярно і збалансовано, без достатньої кількості свіжих продуктів, цільних круп;
  • вибагливі до їжі або не їдять достатньо;
  • мають хронічні захворювання, такі, як астма або захворювання органів травлення та, якщо приймають ліки;
  • гіперактивні діти та ті, які займаються спортом;
  • їдять багато їжі з фаст-фуду і оброблених продуктів;
  • є вегетаріанцями або з білків вживають лише молочні продукти;
  • п’ють газовані напої, що вимивають вітаміни і мінерали з організму;
  • часто хворіють дитячими інфекціями, респіраторними захворюваннями;
  • отримували лікування препаратами на основі парацетамолу, саліцилатів, антибіотиків і сульфаніламідів.

Для повноцінного розвитку дитини важливо годувати її збалансованою, різноманітною, свіжою та правильно приготованою їжею, збагаченою необхідними вітамінами та мінералами.

Батьки живуть щастям своїх дітей і в наших силах допомогти їм стати здоровими та щасливими!

Оксана Скиталінська,
лікар-дієтолог, 
віце-президент Асоціації дієтологів України
Експерт NUTRILITE™