Щоб вижити, людині необхідні передусім їжа та вода. Без їжі людина може прожити двадцять і більше днів, без води — не більше п’яти. Сучасна людина відвикає пити чисту воду, замінюючи її різними напоями, як правило, з великою кількістю цукру, але розплачується за це своїм здоров’ям та роками життя, оскільки її організм еволюційно не встигає пристосуватись до таких змін у харчуванні

Для чого нам потрібно пити воду?

Усі без винятку процеси у нашому тілі потребують води. Засвоєння їжі, виведення шкідливих речовин, підтримка нормальної температури тіла, утворення «змазки» для суглобів, легеневої тканини, хороша пам’ять, енергія, профілактика утворення тромбів, гладка, свіжа шкіра — це лише частина тієї роботи, яку виконує вода, потрапляючи в організм.

Де міститься вода?

Воду ми отримуємо з продуктами (овочі, фрукти, перші страви, каші, хліб) та напоями. Найбільше води містять: листовий салат, кавун, грейпфрут, капуста, морква, яблука, натуральний йогурт — від 96% до 86%, найменше — сухофрукти, макарони та горіхи — від 15% до 4%.

Від чого залежить потреба у воді?

На цю тему є багато суперечок та міфів. Одні переконують, що пити треба мало, аби не було проблем із нирками і зайвою вагою, тоді як інші наполягають: що більше — то краще.

Потреба у воді є індивідуальною і залежить від рівня фізичної активності, клімату і схильності до потіння, віку, стану здоров’я. Наш організм щодня втрачає два з половиною літри води, а значить, приблизно стільки ж води ми повинні спожити.

У середньому людина має випивати 30 мл води на 1 кг ідеальної маси тіла (спрощена формула розрахунку ідеальної ваги вираховується так: зріст (у см) мінус 100)

Що відбувається в організмі при дефіциті води?

Якщо організм не отримує достатньої кількості води, то нирки працюють не на повну потужність і частину їхніх видільних функцій бере на себе печінка. Унаслідок цього погіршується метаболізм, жири не до кінця розщеплюються, токсини не повністю виводяться, а накопичуються в організмі. І як підсумок — головний біль, стомлюваність, зайва вага, проблеми з волоссям і шкірою. Нестача води в організмі може призвести і до збою у роботі центральної нервової системи: депресій, безсоння.

У якій кількості, як часто і яку воду нам потрібно пити?

Визначити, чи вистачає нашому організму води, можна за кольором сечі. Вона повинна мати світлий колір, аж до прозорого.

Ваш організм буде достатньо насичений водою, якщо ви дотримуватиметесь такого питного режиму.

 • Одразу після сну випивайте склянку ледь теплої води — це допоможе відновити водний баланс і сприятиме нормальній роботі органів травлення.
 • За півгодини до вживання їжі також випийте склянку для забезпечення якісного травлення.
 • Протягом дня пийте воду невеликими ковтками приблизно кожні 15-20 хвилин.
 • При заняттях спортом: випийте склянку води до занять та після, а також під час - невеликими ковтками.
 • Температура води має бути кімнатною, уникайте гарячої та крижаної.
 • Вода повинна бути якісно відфільтрованою.

Коли організм вимагає більше води?

 • У холод або спеку організм витрачає більше рідини для підтримання нормальної температури тіла.
 • При інтенсивних фізичних навантаженнях збільшується виділення води з потом та диханням.
 • При зниженні надмірної ваги вода потрібна для активізації розщеплення жиру.
 • Перебування у приміщеннях із кондиціонером, що висушує повітря, передбачає більше споживання води.
 • Вагітність та годування грудьми у декілька разів збільшує потребу у воді.
 • Підвищена температура тіла, інфекції, блювання та проноси зневоднюють організм, а тому вода потрібна для поповнення вологи, виведення токсинів, розрідження слизу та вимивання продуктів розпаду мікробів зі слизових оболонок.
 • Медикаментозне лікування також потребує додаткового споживання води для швидшого виведення ліків із організму.
 • Вживання клітковини, яка поглинає воду, передбачає споживання більшої кількості води для очищувального ефекту та запобігання закрепів.
 • Спрага, сухість у роті, головні болі, запори, зменшення м’язової сили, суха шкіра та нездорове волосся можуть бути наслідком недостатнього споживання води.

Як привчити себе пити воду?

Для цього з вечора ставте біля свого ліжка пляшку з водою, а зранку — на робочому столі й інших видних місцях. Пам’ятайте, що найкраще джерело води — це сама вода. Не соки, не лимонад, не холодний чай із супермаркету, а вода!

Можете урізноманітнити свій «водний» раціон, вкинувши ароматні стиглі розім’яті ягоди, шматочки фруктів, листочки м’яти або декілька квіточок бузини.

Чому фільтрована вода є найбільш корисною для людини та довкілля?

Основна маса води у мережі водопостачання надходить до неї з річок, які у сучасному світі аж ніяк не можна назвати чистими (стічні води, хімікати, ліки тощо).

Пити воду з-під крану не рекомендується через вміст у ній хлору, присутність мікроорганізмів та продуктів їхньої життєдіяльності. Кип'ячена вода також не годиться, оскільки містить солі важких металів, а необхідні нам солі магнію і кальцію залишаються на стінці чайника.

Джерельна вода теж не є безпечною, тому що невідомо, через які шари ґрунту вона проходить.

Бутильована вода також має свої недоліки. Деякі пляшки виготовлені з застосуванням хімічної речовини під назвою бісфенол А, який підвищує ризик запалень та раку.

Крім того, пластикова тара забруднює навколишнє середовище.

Тому для очищення води і надання їй корисних властивостей, ви можете використовувати Систему очищення води eSpring™, яка є результатом понад 30 років досліджень, запатентованої технології і продається майже у 40 країнах світу.

Система eSpring™ очищує воду від органічних залишків, мікробів, вірусів, цист, слідів свинцю, ртуті, радону, асбесту, розчинників, етинілестрадіолу і атенололу (всього близько 160 потенційних забруднювачів, 145 з яких можуть впливати на здоров’я людини).

Важливим є те, що корисні мінерали, такі, як кальцій, магній та фтор в очищеній воді залишаються.

Використовуючи фільтр eSpring™, ви одразу помітите покращення смаку, запаху та чистоти своєї води.

Дотримуйтесь простих правил вживання води, забезпечте своїх рідних якісною водою та будьте здорові!

Оксана Скиталінська,
лікар-дієтолог, 
віце-президент Асоціації дієтологів України
Експерт NUTRILITE™